Atinge Omu

VA ADUCEM LA CUNOSTINTA FAPTUL CA, STARTUL LA ATINGE OMU 2020, SE VA DA SAMBATA, 4 IULIE, ORA 09.00

Anul acesta vă așteptăm din nou la unul din cele mai frumoase trasee de alergare montană din Munții Bucegi, ATINGE OMU, cu start din Peștera, zona Refugiul Salvamont Dâmbovița. Propunerea noastră este de a oferi concurenţilor un treseu alergabil și spectaculos, care să reflecte sălbăticia şi frumuseţea acestor munţi, înveliţi în flori de rododendron. La final, bulz perpelit pe jar și jintiță pentru toată adunarea.

Te aşteptăm la start ca să te convingi singur! 

  • Traseu
  • Secţiuni
  • Taxa
  • Cazare
  • Important
  • Inscriere
  • Participanți
 

Mai multe detalii aici.

 

START: sâmbătă, 4 iulie 2020, ora 09.00 AM.

LUNGIME: 15 km; 

D+: 1000 m;

COTA MAX: Vf. Omu 2507m,

Traseul începe cu alergare din Peștera, zona Punctului Salvamont Dâmboviţa, pe drumul pietruit care ne scoate deasupra primului prag glaciar, după care se urcă pe Valea Obârşiei, pe marcaj bandă albastră, până sub Vf.ul Gavanele, pe care l abordam direct, chiar pe varf fiind arbitru. De aici traversam Vf.ul Ocoloit si "atingem" Vârful Omu-2507m (CP1). Coborarea si revenirea in banda albastra, se face pe drumul ce trece pe sub versantul estic al varfului Ocolit, dupa care ne continuam traseul pe aceasi vale a Obarsiei.

Masculin şi feminin open.

Pentru participanţii sub 18 ani este necesar acordul scris al parinţilor.

Premiile constau in bani si produse.

Taxa de participare este 65 RON/pers. până Vineri, 26 iunie 2020

 Se achită în contul Asociației Salvamont Dambovița, IBAN: RO42RNCB0128138517470001, CIF:32556862, Str.Al.I.Cuza, Nr.1, Târgoviște, Dâmbovița. Pentru confirmarea plăţii, trimiteţi copia ordinului de plată la adresa de email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

NU SE FAC INSCRIERI LA FATA LOCULUI!

Cazarea se face la cabanele din zonă, fiind interzisa camparea

 

REGULAMENT DE CONCURS ATINGE OMU 2020

Va rugam sa acordati atentie fiecarui punct prezentat mai jos!


Pentru organizarea concursului in conditii de siguranta, pe fondul COVID 19, au fost luate urmatoarele masuri de distantare sociala:


1. Numarul maxim de participanti este de 100 de concurenti validati, respectiv care au achitat taxa de participare
2. Inscrierea si plata taxei de participare se vor face ONLINE, incepand cu ziua de joi, 18 iunie 2020 si pana vineri, 26 iunie 2020. Nu se fac inscrieri la fata locului!
3. Validarea inscrierii se va face numai dupa ce concurentul a achitat taxa de participare si trimite pe email la Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., copie de pe OP.

4. Dupa validare, concurentul va primi pe email, numarul de concurs si declaratia pe proprie raspundere, pe care o va inmana organizatorilor inainte de start.

5. Fiecare concurrent isi va printa propriul numar de concurs, pe care l va atasa pe tricou, la vedere.
6. STARTUL se va da decalat, incepand cu ora 9.00AM, cate 1 sportiv la fiecare 30 secunde, pe baza listei de start
7. Lista de start va incude numele sportivilor, numarul de strat si ora de start  
8. Ultima actualizare a listei de start va avea loc, Sambata, 27 iunie 2020 si va fi publicata online.

9. Cititi cu atentie descrierea traseului, intrucat nu avem posibilitatea de a face o sedinta tehnica in grup. Eventuale detalii despre traseu, le putem discuta telefonic (0735524608) inainte de ziua startului, sau cel mult individual, inainte de start

10.Atat inainte de start, cat si dupa terminarea cursei, este obligatorie purtarea mastii de protectie
11.Traditionalul meniu, bulz si jintitza, se va inmana individual la terminarea cursei.

12.Castigatorii concursului vor primi premiile de asemenea, individual, fara festivitate de premiere

---------------------------------------------------------------------------------------

  • participarea în competiţie se face pe propria răspundere, organizatorii nefiind responsabili pentru eventuale accidentări. Traseul va fi asistat de salvatori montani, care vor intervenii imediat ce va fi nevoie.
  • este obligatorie atingerea tuturor punctelor de control
  • este recomandat ca în echipamentul de alergare montană să se afle o mică trusă de prim ajutor, un bidon cu apa, un telefon mobil functional şi o geacă de ploaie
  • numărul de concurs trebuie ataşat în faţă şi să fie vizibil pe toată perioada competiţiei
  • evitati sa stati in creasta atunci când sunt descărcări electrice!
  • organizatorul poate descalifica un concurent dacă, acesta s-a accidentat după start şi nu mai poate continua cursa, depăşeşte timpul limită intermediar, aruncă pe traseu produse consumate, ratează un punct de control, prezintă comportament nesportiv sau în cazuri exceptionale
  • timpi limită: Vf.Omu: 11.30AM.
  • şedinţa tehnică se va face telefonic inainte de concurs sau individual ininate de start
  • revizuirea listei de participanţi se va face Sambata, 27 iunie 2020
  • va rugam ca ininte de start sa inmanati organizatorilor, declaratia pe proprie raspundere, completata si semnata
  • nu exista puncte de hidratare/alimentare pe traseu, ci numai la sosire. La km ul 4 (sub Cascada Obarsiei), respectiv km ul 10 la intoarcere, exista susrsa de apa din belsug

Formular Inscrieri - Atinge Omu

Lista Participanti - Atinge Omu

Nume Prenume Localitate Varsta Stare inscriere
1 Aldea Dragos Brasov 33 Confirmed
2 Andras Gabor Bucuresti 42 Confirmed
3 Andreea Ionita Ploiesti 36 Waiting
4 Anghel Andra Cecilia Brasov - Confirmed
5 Angheloiu Carmen Bucuresti 15 Waiting
6 Ardeleanu Amalia Bacau 15 Confirmed
7 Arseni Ion Bucuresti 28 Confirmed
8 Balan Dan București 37 Waiting
9 Balasanu Alexandra Brasov 36 Waiting
10 Bartok Eniko BRASOV - Waiting
11 Bejenaru Vasile Brasov 53 Waiting
12 Beletoiu Claudiu Bucuresti - Confirmed
13 Benche Iustin Sanpetru 48 Confirmed
14 Blejdea Alexandru Brasov - Confirmed
15 Bobina Roxana Bucuresti 15 Confirmed
16 Bogdan Madalin-Ionut Bucuresti 30 Confirmed
17 Brânzea Georgiana Mâsca,Arad 25 Confirmed
18 Bratila Daniel ionut Bucuresti 24 Confirmed
19 Bratulea Daniel Bucuresti 54 Confirmed
20 Bruzlea Radu Sancraiu de Mures 37 Waiting
21 Calomfirescu Radu Timisoara 39 Confirmed
22 campeanu cozmin Bucuresti 35 Confirmed
23 Canache Iulian Targoviste 39 Confirmed
24 Chelariu Raluca Ploiesti 36 Confirmed
25 Chiorean-Peter Dănuț Tg.Mureș 45 Confirmed
26 Chirca Horia Brasov 42 Confirmed
27 Ciaus Cosmin Ion Ploiesti 35 Confirmed
28 Ciobanu Andreea-Elena Ramnicu Valcea 35 Waiting
29 Ciulei Tomita (Tibi) Targoviste 51 Confirmed
30 Cojocaru Adriana Anisia Bucuresti 41 Confirmed
31 Colt Lucian Brasov 33 Waiting
32 Coman Nicolae Bucuresti 51 Waiting
33 Constantin Nicolae Claudiu Bucuresti 40 Waiting
34 Constantin Oana Maria Bucuresti 29 Waiting
35 Costin Paul Targu Mures 33 Confirmed
36 Cretiu Nicolae Gheorghe Rasnov 59 Waiting
37 cretu bogdan Brasov 43 Confirmed
38 Damian Bogdan Brasov - Confirmed
39 Daraban Ana Bucuresti 41 Waiting
40 Dina Adelina Râmnicu Vâlcea 38 Waiting
41 Dina Bogdan Râmnicu Vâlcea 39 Waiting
42 Dinescu Alex Bucuresti 31 Confirmed
43 Dobai Paul Mediaș 33 Confirmed
44 Dogaru Dariana Brasov 41 Confirmed
45 Donțu Mihai Aurel Sacele 47 Waiting
46 doumergue erick corbeanca 61 Waiting
47 Dragomir Denisa Pitești - Confirmed
48 Dumitrescu Iustin Bucharest 32 Confirmed
49 Dumitru Nicu Costinel Podenii Vechi - Confirmed
50 Duta Cristian Ploiesti 50 Confirmed
51 Duțescu Laura Pitesti 40 Waiting
52 Eftimescu Marco Bucuresti 33 Waiting
53 Eremie Andi Bucuresti 32 Confirmed
54 Eremie Catalin Bucuresti 29 Confirmed
55 Florea Marius Bucuresti 43 Confirmed
56 Georgescu Dorin Bucuresti 46 Confirmed
57 ghita roxana bucuresti 27 Confirmed
58 Giurgea Madalin Ploiesti 30 Waiting
59 Giurgescu Alin Viforâta 46 Confirmed
60 Grama Tudor Brașov 33 Confirmed
61 Grigore Nicolae Valentin BALTESTI 32 Waiting
62 Grigorescu Mircea Constanta 36 Waiting
63 Gulie Georgian Ploiesti 35 Confirmed
64 Gyorgy Szabolcs Istvan Cluj - Confirmed
65 Harai Timea Brasov 31 Confirmed
66 Herman Maria Gabriela Medias 46 Confirmed
67 Herman Peter Medias - Confirmed
68 Herman Robert Brasov 35 Confirmed
69 Iacovache Tudor Brasov 43 Waiting
70 Iana Iulian Marius Bucuresti 31 Waiting
71 Ichim Vlad Brasov 25 Waiting
72 Iftinca Constantin Brasov 53 Waiting
73 Ioanca Roxana Gabriela Bucuresti - Confirmed
74 Ion Alexandru București 29 Confirmed
75 Ion Alexandru București 29 Waiting
76 Ionescu Claudiu Bucuresti 41 Confirmed
77 Ionita Valentin Bucuresti 33 Waiting
78 Isvoranu Cosmin Timisoara 34 Confirmed
79 Ivanescu-Gliga Andrei Brasov - Confirmed
80 Livadariu Sorin Brasov 41 Confirmed
81 Lupescu Marin Gaiseanca -Giurgiu 53 Confirmed
82 Mahu Gabriel Zarnesti 36 Confirmed
83 Manciu Alexandru Popesti-Leordeni 32 Confirmed
84 Manea George Târgoviște 53 Confirmed
85 Manea Ionut Brasov 28 Confirmed
86 Marciuc Mihai Fagaras 30 Waiting
87 Marius Marcu Tg Mures 15 Waiting
88 Mitrica Leonard Vulcan - Confirmed
89 Mocreac Grigore Brașov 42 Confirmed
90 Moldoveanu Petrica Constanta 39 Confirmed
91 Moșoiu Cristian Marian Moieciu de sus - Confirmed
92 Movilianu Denisa Brasov 53 Confirmed
93 Musca Oana Bucuresti 25 Waiting
94 Mutter Ingrid Brasov 15 Confirmed
95 Nedelcu Roxana Ploiești 44 Waiting
96 Nitulescu Dan-Calin Brasov 37 Confirmed
97 Olteanu Marius Moieciu 43 Waiting
98 Ovidiu Ștefan Brașov 39 Confirmed
99 Pamfir Lucian Ghimbav 42 Confirmed
100 Pană Carmen Alina Elena Brașov 25 Confirmed
101 Paraschivescu Cristian Bucuresti 44 Waiting
102 Pasargiu Elvira Brasov 24 Confirmed
103 Patrascu Daniela Elena Ploiesti 49 Confirmed
104 Pau Quintana Ploiesti - Waiting
105 Petre Claudia Ploiesti 15 Waiting
106 Petre Eduard Ploiesti 42 Waiting
107 Piringiu Marinela Craiova 39 Waiting
108 Plesea Florin Bucuresti 36 Confirmed
109 POP MADALIN BRASOV 32 Confirmed
110 Popa Cosmin Constantin București 15 Confirmed
111 Popa CRISTIAN Mediaș 35 Confirmed
112 Popescu Mihai Urlati 15 Confirmed
113 Preda Andrei Gabriel Azuga - Confirmed
114 Preda Razvan Chiajna 35 Confirmed
115 Pufu Alis Râmnicu Vâlcea 43 Waiting
116 Radu Marian Brasov 39 Confirmed
117 Radulescu Andrei Bucuresti 34 Waiting
118 Radulescu Cristiana București 42 Confirmed
119 Radulescu Roxana Bucuresti 31 Waiting
120 Radulescu Vlad București 39 Confirmed
121 Rauta Bogdan Bucuresti 43 Confirmed
122 Ruben De vicente Ploiesti - Waiting
123 Rusu Marian Adrian Bucuresti 15 Waiting
124 Rusu Raul Brasov 41 Confirmed
125 sabo ioana maria brasov 28 Waiting
126 Sassebes Rares Sacele 44 Confirmed
127 Stoica Cristina Ploiești 54 Confirmed
128 Stoica Cristina Ploiești 54 Waiting
129 Stoica Silviu Brasov 32 Confirmed
130 Stroia Alexandro Făgăraș - Confirmed
131 Stupu Petru Brasov 47 Confirmed
132 Șulea Lavinia Făgăraș 41 Confirmed
133 Tanase Alexandru Braila 30 Confirmed
134 tempeanu ilinca maria BUCURESTI - Waiting
135 Thellmann Christine Medias 34 Confirmed
136 Ticleanu Mihaela Brașov 52 Waiting
137 Toma Valen Galati - Confirmed
138 TORO TIBERIU BRASOV 44 Confirmed
139 Totan Constantin Mediaș 39 Confirmed
140 Toth Marius Brasov 41 Confirmed
141 Trandafirescu Mihai Ploiesti 50 Confirmed
142 Trandafirescu Monica Ploiesti 33 Confirmed
143 Tucan Alexandru Bucuresti 33 Confirmed
144 Tudor Andrei Ionut Bucuresti 34 Confirmed
145 Tugui Ioana Bucuresti 32 Confirmed
146 Turcanu Dinu Bucuresti 43 Confirmed
147 Ungureanu Mariana Tabita Bucuresti - Confirmed
148 Varga Zoran Brasov 33 Waiting
149 vasilache ginel bucuresti 37 Confirmed
150 Vlad Alexandru Brașov 38 Waiting
151 Zavici Septimiu Ghimbav 48 Waiting
152 Zinca Ionuț Alin Brașov - Confirmed
153 Zisu Catalin Constanta 44 Waiting

Parteneri Atinge Omu

 

Inframontserv - Atinge Omu